سازگاری انواع گونه های مهاجم (گوشتخوار) | صفحه 276 | ماهیان سازگار با هم

A A A

مهمان لطفا ثبت نام کنید

sp_Registration عضویت (ثبت نام) sp_LogInOut ورود
جستجوی پیشرفته

— در محدوده انجمن —

— محاسبه —

— گزینه های انجمن —

حداقل طول کلمه جستجو 3 کارکتر - حداکثر طول کلمه جستجو 84 کارکتر

sp_Feed آر اس اس موضوع sp_TopicIcon
سازگاری انواع گونه های مهاجم (گوشتخوار)
۵ دی, ۱۴۰۲
۱۰:۴۸ ق٫ظ
Abolfazl tooni
کاربر عادی
Members
تعداد نوشته ها: 17
۲۳ آذر, ۱۴۰۲
sp_UserOfflineSmall افلاین

خب پس بیخیال اسکار من این آکواریوم رو برای پذیرایی می‌خوام و می‌خوام بدونم چه ماهی هایی گوشتخوار میتوان باهم نگه داشت می‌خوام که بسیار زیبا باشند برای پذیرایی عالی باشندsmile چه سیچلاید های باهم میمونن چند ترکیب اگه به من چند ترکیب بدید ممنون میشم یه ترکیب از سیچلاید ها یا  ترکیب از ماهی های دیگر ممنون میشم می‌خوام گوشتخوار باشهsmiledolfin

کاربران زیر از Abolfazl tooni برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

Matin 1387
۵ دی, ۱۴۰۲
۱۱:۳۸ ق٫ظ
(SINA)

کاربر نمونه
Members
تعداد نوشته ها: 2414
۲۲ اسفند, ۱۳۹۹
5502sp_Permalink sp_Print

Abolfazl tooni گفته
خب پس بیخیال اسکار من این آکواریوم رو برای پذیرایی می‌خوام و می‌خوام بدونم چه ماهی هایی گوشتخوار میتوان باهم نگه داشت می‌خوام که بسیار زیبا باشند برای پذیرایی عالی باشندsmile چه سیچلاید های باهم میمونن چند ترکیب اگه به من چند ترکیب بدید ممنون میشم یه ترکیب از سیچلاید ها یا  ترکیب از ماهی های دیگر ممنون میشم می‌خوام گوشتخوار باشهsmiledolfin  

سلام
حواستون باشه نباید یه عالمه سیچلاید با هم نگهداری کنید. اگه می خواین این کارو بکنید باید حتما جفت باشن یا آکواریوم تون مخفیگاه زیادی داشته باشه تا اونا قلمرو خاص خودشون رو تعیین کنند در غیر اینصورت جنگ و درگیری بین شون رخ میده.
خب پیشنهاد من آفریقایی ها هست که اکثرا زیبان و دو دسته هستن.
دسته اول تانگانیکا ها که شامل سیچلاید لیمویی، سیچلاید پرنسس، فرانتوزا، تروفئوس و کالووس که اکثرا با هم سازگارن ولی با مالاوی ها نه.
دسته دوم مالاوی ها که شامل پیکاک آلبینو، ماکرو، دلفینی، دماسونی، الونگاتوس که اغلب با هم سازگارن.
حواستون باشه هم آکواریوم تون باید بزرگ باشه و هم کلی مخفیگاه داشته باشید تا یه آکواریوم زیبا خوب داشته باشید. done

کاربران زیر از (SINA) برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

Matin 1387

آنچه به مقصد می‌رسد عزم و اراده است، نه تماشا و آرزو.. 🍃  

آکواریوم من

۵ دی, ۱۴۰۲
۱۲:۱۳ ب٫ظ
Matin 1387
مشهد

ناظر انجمن
Members

ویرایشگر
تعداد نوشته ها: 1825
۹ اسفند, ۱۴۰۰
5503sp_Permalink sp_Print

Abolfazl tooni گفته
خب پس بیخیال اسکار من این آکواریوم رو برای پذیرایی می‌خوام و می‌خوام بدونم چه ماهی هایی گوشتخوار میتوان باهم نگه داشت می‌خوام که بسیار زیبا باشند برای پذیرایی عالی باشندsmile چه سیچلاید های باهم میمونن چند ترکیب اگه به من چند ترکیب بدید ممنون میشم یه ترکیب از سیچلاید ها یا  ترکیب از ماهی های دیگر ممنون میشم می‌خوام گوشتخوار باشهdolfin

سلام

برای آکواریوم داخل پذیرایی همونطور که آقا سینا گفت تانگانیکا عالین 

مخخصوصا فرانتوزا خکه خخلیی باکلاس هست البته قیمتش هم گرونهlove3

JDM lover

۵ دی, ۱۴۰۲
۲:۵۱ ب٫ظ
30Mahi

کاربر هدفمند
Members
تعداد نوشته ها: 1637
۱۹ مرداد, ۱۴۰۰
5504sp_Permalink sp_Print

اصولاً اگر سیچلاید ها به چهار دسته تقسیم بشن (استثناهایی هست)

آمریکایی آروم مثل سورم ، پروکسیموس یا بلو آکارا

آفریقایی آروم مثل دلفینی ، فرانتوزا ، بریچاردی و...

آمریکایی خشن مثل اسکار ، تگزاس و پیکاک باس و ...

و آفریقایی خشن مثل زرافه ای ، عموم مالاوی ها و ...

اکثر آمریکایی هارو من باهم نگه داشتم ، مگر دیوونه هایی مثل فلاور و بوتیکافری و ... اینا که خب طبیعتا مد نظر شما نیستن .

یک دست آفریقایی های آروم مثل فرانتوزا رو من با سورم یا بلو آکارا نگه داشتم خیلی هم خطری نشد ، اما خب یکسری مشکلات مثل تغذیه متفاوت و دکوراسیون هست .

طبیعتا آمریکایی های خشن و آفریقایی ها خشن رو بهتره فقط با همنوع های خودشون یا ماهی های هم زیستگاه و شبیه نگهدارید .

تو آفریقایی های دستتون برای انتخاب باز تره تنوع بالایی دارن .

تو ۴۰۰ لیتر هم با توجه به سایزشون تعداد شایان توجهی میشه نگهداشت .

تو خود آفریقایی ها هم خب طبیعتا ماهی آروم و گرونی مثل فرانتوزا رو نبایست کنار اوراتوس و دماسونی نگهداشت که شر بشه و نفله ش کنن .

اگر یک آکواریوم آروم و زیبا میخواید همون‌طور که گفتند فرانتوزا ، بریچاردی ، لیمویی و حالا حتی دلفینی هم کنار اینا جالب میشه .

اما این ماهی ها کمی کمیاب تر و لاکچری ترن ، ماهی گرون و کمیاب هم خب طبیعتا مراقبت بیشتر 

از اون طرف مالاوی ها خب خشن ترن و بایستی که با خودشون باشند .

سیستم دکور و تغذیه دو گروه زیاد متفاوت نیست .

آمریکایی هارو هم دارید که خب سورم ، گرین ترور و بلو آکارا بنظرم زیبایی داره که مثال زدنیه .

کاربران زیر از 30Mahi برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

Matin 1387

یاد باد آنکه ز ما وقت سفر یاد نکرد ... 

به وداعی دل غمدیده ما شاد نکرد ...

۵ دی, ۱۴۰۲
۳:۳۵ ب٫ظ
Abolfazl tooni
کاربر عادی
Members
۲۳ آذر, ۱۴۰۲
5505sp_Permalink sp_Print

از تمام کسانی که جواب دادن سپاس گذارم و ببخشید آنقدر سوال میپرسم همون‌طور که توضیح دادید پس ترکیب  فرانتوزا و  بریچاردی و لیمویی و دلفینی رو پس بزارم تو آکواریوم ممنون ایا ماکرو زرد باهاشون میمونه 

۵ دی, ۱۴۰۲
۱۰:۳۰ ب٫ظ
Matin 1387
مشهد

ناظر انجمن
Members

ویرایشگر
۹ اسفند, ۱۴۰۰
5506sp_Permalink sp_Print

Abolfazl tooni گفته

از تمام کسانی که جواب دادن سپاس گذارم و ببخشید آنقدر سوال میپرسم همون‌طور که توضیح دادید پس ترکیب  فرانتوزا و  بریچاردی و لیمویی و دلفینی رو پس بزارم تو آکواریوم ممنون ایا ماکرو زرد باهاشون میمونه 

اگه به صحبت های آقا امیر توجه کنید جواب سوالتون توش هست 👇

۳۰Mahi گفته
اصولاً اگر سیچلاید ها به چهار دسته تقسیم بشن (استثناهایی هست)

آمریکایی آروم مثل سورم ، پروکسیموس یا بلو آکارا

آفریقایی آروم مثل دلفینی ، فرانتوزا ، بریچاردی و...

آمریکایی خشن مثل اسکار ، تگزاس و پیکاک باس و ...

و آفریقایی خشن مثل زرافه ای ، عموم مالاوی ها و ...

اکثر آمریکایی هارو من باهم نگه داشتم ، مگر دیوونه هایی مثل فلاور و بوتیکافری و ... اینا که خب طبیعتا مد نظر شما نیستن .

یک دست آفریقایی های آروم مثل فرانتوزا رو من با سورم یا بلو آکارا نگه داشتم خیلی هم خطری نشد ، اما خب یکسری مشکلات مثل تغذیه متفاوت و دکوراسیون هست .

طبیعتا آمریکایی های خشن و آفریقایی ها خشن رو بهتره فقط با همنوع های خودشون یا ماهی های هم زیستگاه و شبیه نگهدارید .

تو آفریقایی های دستتون برای انتخاب باز تره تنوع بالایی دارن .

تو ۴۰۰ لیتر هم با توجه به سایزشون تعداد شایان توجهی میشه نگهداشت .

تو خود آفریقایی ها هم خب طبیعتا ماهی آروم و گرونی مثل فرانتوزا رو نبایست کنار اوراتوس و دماسونی نگهداشت که شر بشه و نفله ش کنن .

اگر یک آکواریوم آروم و زیبا میخواید همون‌طور که گفتند فرانتوزا ، بریچاردی ، لیمویی و حالا حتی دلفینی هم کنار اینا جالب میشه .

اما این ماهی ها کمی کمیاب تر و لاکچری ترن ، ماهی گرون و کمیاب هم خب طبیعتا مراقبت بیشتر 

از اون طرف مالاوی ها خب خشن ترن و بایستی که با خودشون باشند .

سیستم دکور و تغذیه دو گروه زیاد متفاوت نیست .

آمریکایی هارو هم دارید که خب سورم ، گرین ترور و بلو آکارا بنظرم زیبایی داره که مثال زدنیه .  

ماکرو با این ماهیوهایی که گفتین سازگار نیست

کاربران زیر از Matin 1387 برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

30Mahi, matin.b.1385

JDM lover

۷ دی, ۱۴۰۲
۷:۱۲ ب٫ظ
Abolfazl tooni
کاربر عادی
Members
۲۳ آذر, ۱۴۰۲
5507sp_Permalink sp_Print

سلام من طبق حرف آقا سینا و متین و ۳۰mahi که فرمودند من دوتا فرانتوزا و ۲ تا سورم و ۲بریچاردی و ۲ تا تروفئوس و ۲تا آکارا و ۱ گرین تیلور و ۲ تا تروفئوس به آکواریوم فروشی گفتم بیاره و محض اطمینان میخواستم مطما بشم که ترکیب رو درست درخواست دادم یانه بعد تو آکواریوم مخفیگاه زیاد گذاشتم  که جایی برای تعیین قلمرو داشته باشند smilevarje

۷ دی, ۱۴۰۲
۸:۲۲ ب٫ظ
Matin 1387
مشهد

ناظر انجمن
Members

ویرایشگر
۹ اسفند, ۱۴۰۰
5508sp_Permalink sp_Print

Abolfazl tooni گفته
سلام من طبق حرف آقا سینا و متین و ۳۰mahi که فرمودند من دوتا فرانتوزا و ۲ تا سورم و ۲بریچاردی و ۲ تا تروفئوس و ۲تا آکارا و ۱ گرین تیلور و ۲ تا تروفئوس به آکواریوم فروشی گفتم بیاره و محض اطمینان میخواستم مطما بشم که ترکیب رو درست درخواست دادم یانه بعد تو آکواریوم مخفیگاه زیاد گذاشتم  که جایی برای تعیین قلمرو داشته باشند smilevarje  

سلام

تروفئوس که قطعا اضافس 

نوع تغذیه اینا با بقیه کاملا فرق داره تروفئوس ها اون حجم از پروتئینی که سورم و ترور نیاز دارن رو نمیتونن هضم کنن 

بنظر من یا بریچاردی و فرانتوزا یا  گرین و سورم

byehi-hi

کاربران زیر از Matin 1387 برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

Abolfazl tooni

JDM lover

۷ دی, ۱۴۰۲
۹:۰۵ ب٫ظ
(SINA)

کاربر نمونه
Members
۲۲ اسفند, ۱۳۹۹
5509sp_Permalink sp_Print

Abolfazl tooni گفته

سلام
داداش ما کجا فرمودیم آفریقایی ها با آمریکایی ها سازگارن hahaha1 گرین ترور و سورم و اینجور ماهی ها مناسب نگهداری کنار این آفریقایی ها نیستن. کلا آفریقایی ها و آمریکایی ها سازگاری ندارن. هم از نظر احتمال درگیری و هم به خاطر ترکیب شیمیایی آب مورد نیاز.
به نظرم آفریقایی ها از هر لحاظ واسه زیبایی خوبن و اگه ترکیب زیاد باشه یه چیزی شبیه آکواریوم آب شور در میاد sf-laugh_gif
باید بگم شاید نگهداری فرانتوزا با سورم مشکلی به وجود نیاره ولی این ترکیب، ترکیب موندگاری نمیشه و مطمئنا یه روز درگیری ایجاد میشه. مثلا اوایل به خاطر آب به آب استرس می گیرن و آرومن ولی یه روز که پر انرژی شدن جنگ شروع میشه.

Matin 1387

آکواریوم من

۷ دی, ۱۴۰۲
۹:۱۲ ب٫ظ
Abolfazl tooni
کاربر عادی
Members
۲۳ آذر, ۱۴۰۲
5510sp_Permalink sp_Print

(SINA) گفته

سلام
داداش ما کجا فرمودیم آفریقایی ها با آمریکایی ها سازگارن hahaha1 گرین ترور و سورم و اینجور ماهی ها مناسب نگهداری کنار این آفریقایی ها نیستن. کلا آفریقایی ها و آمریکایی ها سازگاری ندارن. هم از نظر احتمال درگیری و هم به خاطر ترکیب شیمیایی آب مورد نیاز.
به نظرم آفریقایی ها از هر لحاظ واسه زیبایی خوبن و اگه ترکیب زیاد باشه یه چیزی شبیه آکواریوم آب شور در میاد sf-laugh_gif
باید بگم شاید نگهداری فرانتوزا با سورم مشکلی به وجود نیاره ولی این ترکیب، ترکیب موندگاری نمیشه و مطمئنا یه روز درگیری ایجاد میشه. مثلا اوایل به خاطر آب به آب استرس می گیرن و آرومن ولی یه روز که پر انرژی شدن جنگ شروع میشه.  

پس میگید چه ترکیبی 

۷ دی, ۱۴۰۲
۱۰:۰۶ ب٫ظ
(SINA)

کاربر نمونه
Members
۲۲ اسفند, ۱۳۹۹

Abolfazl tooni گفته

پس میگید چه ترکیبی   

خب آفریقایی ها متنوع هستن. بستگی به محل زندگی تون داره. اگه تهران باشید حله. هر ماهی می تونید پیدا کنید. چندتا ترکیب پیشنهاد دارم که هر کدومو دوس داشتین انتخاب کنید.
اول: دماسونی، ماکروهای زرد و آبی، کالیکو، فرانتوزا، مارمالاد، دلفینی
دوم: ماکروهای زرد و آبی، سیچلاید الکتریک بلو و یلو، زرافه‌ای، مارمالاد
سوم: سیچلاید های الکتریک یلو و بلو، مارمالاد، دماسونی، نئون
چهارم: ماکروها، دلفینی، زرافه‌ای، دماسونی، مپانگا
هر ترکیب به حجم آب زیاد و کلی مخفیگاه نیاز داره.
موفق باشید done

Abolfazl tooni

آکواریوم من

۷ دی, ۱۴۰۲
۱۰:۴۵ ب٫ظ
Abolfazl tooni
کاربر عادی
Members
۲۳ آذر, ۱۴۰۲

(SINA) گفته

خب آفریقایی ها متنوع هستن. بستگی به محل زندگی تون داره. اگه تهران باشید حله. هر ماهی می تونید پیدا کنید. چندتا ترکیب پیشنهاد دارم که هر کدومو دوس داشتین انتخاب کنید.
اول: دماسونی، ماکروهای زرد و آبی، کالیکو، فرانتوزا، مارمالاد، دلفینی
دوم: ماکروهای زرد و آبی، سیچلاید الکتریک بلو و یلو، زرافه‌ای، مارمالاد
سوم: سیچلاید های الکتریک یلو و بلو، مارمالاد، دماسونی، نئون
چهارم: ماکروها، دلفینی، زرافه‌ای، دماسونی، مپانگا
هر ترکیب به حجم آب زیاد و کلی مخفیگاه نیاز داره.
موفق باشید done  

باشه ممنون از پاسخگوییتون پس من ترکیب اول رو پر میدارم چون به فرانتوزا علاقه دارم 😁😁 و ممنون از تمام کسانی که نظر دادن و توضیح دادن هم سپاس

۸ دی, ۱۴۰۲
۱۲:۳۹ ب٫ظ
arsallanlak@gmail.com
کاربر تازه وارد
Members
تعداد نوشته ها: 5
۸ دی, ۱۴۰۲
5513sp_Permalink sp_Print

سلام دوستان 

من یک آکواریوم ۵۰۰لیتری دارم میخواستم بدونم چه ماهی هایی نگهدارم خوبه می‌خوام زیبا باشه و نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچیک و دوستدارم گوشتخوار باشه و در سطح متوسط هستم قبلاً آکواریوم گوشتخوار داشتم ماهی اسکات و اسکار آکواریوم و ماهیم ها رو دادم رفت یه جدید آکواریوم گرفتم الان میخواستم بدونم چه ماهی هایی نگهدارم خوبه دوستم بهم پیشنهاد داد که سیچلاید نگهدارم ولی گفت بهتر از سایت onlypet هم سوال کنی ممنون میشم که چند نفر جواب بدن قیمت ماهی دستگاه مهم نیست فقط می‌خوام ماهی زیبا و بدون درگیری باشهlove3

۸ دی, ۱۴۰۲
۱۲:۵۹ ب٫ظ
๑۩ MOEIN ۩๑
تهران

کاربر عالی
Members
تعداد نوشته ها: 172
۲۳ خرداد, ۱۴۰۰
5514sp_Permalink sp_Print

سلام 
با اجازه اساتید 
تو این حجم دستتون بازه و گزینه های زیادی دارید 
اگه از خانواده سیچلاید ها از نوع گوشتخوار میخواین از همه بهتر همون اسکاره گرین ترور هم خوبه 
پلی پتروس هم گزینه ی خوبیه مقاومت خوبی هم داره فقط یکم سخت غذا خور میشه
اگر هم بخواین آکواریوم سیچلاید های مالاوی داشته باشین کالیکو ٬ ماکرو ٬الکتریک بلو و .... می تونید انتخاب کنید { اینا گوشتخوار نیستن خیلی }
برای سازگاری گونه های مختلف منتظر نظر بقیه اساتید باشیدbye

کاربران زیر از ๑۩ MOEIN ۩๑ برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

arsallanlak@gmail.com, Matin 1387

مخلصیم دا 💪

۸ دی, ۱۴۰۲
۱:۱۷ ب٫ظ
arsallanlak@gmail.com
کاربر تازه وارد
Members
۸ دی, ۱۴۰۲

arsallanlak@gmail.com گفته
سلام دوستان 

من یک آکواریوم ۵۰۰لیتری دارم میخواستم بدونم چه ماهی هایی نگهدارم خوبه می‌خوام زیبا باشه و نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچیک و دوستدارم گوشتخوار باشه و در سطح متوسط هستم قبلاً آکواریوم گوشتخوار داشتم ماهی اسکات و اسکار آکواریوم و ماهیم ها رو دادم رفت یه جدید آکواریوم گرفتم الان میخواستم بدونم چه ماهی هایی نگهدارم خوبه دوستم بهم پیشنهاد داد که سیچلاید نگهدارم ولی گفت بهتر از سایت onlypet هم سوال کنی ممنون میشم که چند نفر جواب بدن قیمت ماهی دستگاه مهم نیست فقط می‌خوام ماهی زیبا و بدون درگیری باشهlove3  

میشه دوستان دیگه هم نظر بدن ممنون میشم پاسخ بدنbyeبه غیر از خانواده سیچلاید هم باشه اشکالی ندارد فقط زیبا و مقاوم هم باشه 

۸ دی, ۱۴۰۲
۲:۴۰ ب٫ظ
matin.b.1385

کاربر ممتاز
Members
تعداد نوشته ها: 365
۲۴ مهر, ۱۴۰۰
5516sp_Permalink sp_Print

سلام

شما میتونید از ماهی های مثل اسکار و نایف و پرت و دراگون و جک دمپسی استفاده کنید که هم مقاوم و هم زیبا هستند 

تو این ابعاد بزرگ به شخصه آفریقایی ها رو پیشنهاد نمی‌دم چون اکثرشون کوچیک هستن و به چشم نمیان 

آمریکایی ها خیلی بهتر هستن doneflower

کاربران زیر از matin.b.1385 برای ارسال نوشته مفید تشکر کرده اند:

arsallanlak@gmail.com
۸ دی, ۱۴۰۲
۳:۲۰ ب٫ظ
arsallanlak@gmail.com
کاربر تازه وارد
Members
۸ دی, ۱۴۰۲
5517sp_Permalink sp_Print

matin.b.1385 گفته
سلام

شما میتونید از ماهی های مثل اسکار و نایف و پرت و دراگون و جک دمپسی استفاده کنید که هم مقاوم و هم زیبا هستند 

تو این ابعاد بزرگ به شخصه آفریقایی ها رو پیشنهاد نمی‌دم چون اکثرشون کوچیک هستن و به چشم نمیان 

آمریکایی ها خیلی بهتر هستن

matin.b.1385 گفته
سلام

آمریکایی ها خیلی بهتر هستن doneflower  

ممنون فرانتوزا چی لطفاً همه نظر بدن برام مهم نظرات همه bunnyearsmiley

۸ دی, ۱۴۰۲
۳:۲۱ ب٫ظ
Matin 1387
مشهد

ناظر انجمن
Members

ویرایشگر
۹ اسفند, ۱۴۰۰
5518sp_Permalink sp_Print

سلام دوستان 

سلام

یه گلهه فرانتوزا دلبری میکنه تو این حجم 

البته هزینه کمی هم نداره ولی به شدت با کلاس و حرفه ایه

JDM lover

۸ دی, ۱۴۰۲
۳:۳۵ ب٫ظ
arsallanlak@gmail.com
کاربر تازه وارد
Members
۸ دی, ۱۴۰۲
5519sp_Permalink sp_Print

Matin 1387 گفته

سلام

یه گلهه فرانتوزا دلبری میکنه تو این حجم 

البته هزینه کمی هم نداره ولی به شدت با کلاس و حرفه ایه  

سلام آیا برای نگهداری فرانتوزا باید به صورت خاص مثلاً ۱نر به تعداد ۳ ماده نگهداری کرد حداقل چند تا میتونم بندازم 

۸ دی, ۱۴۰۲
۷:۱۷ ب٫ظ
Matin 1387
مشهد

ناظر انجمن
Members

ویرایشگر
۹ اسفند, ۱۴۰۰
5520sp_Permalink sp_Print

سلام آیا برای نگهداری فرانتوزا باید به صورت خاص مثلاً ۱نر به تعداد ۳ ماده نگهداری کرد حداقل چند تا میتونم بندازم   

خب قطعا ماده ها باید بیشتر باشه و تعداد نر ها کمتر از نصف تعداد باشه

۱۰ تا اور سایز میشه نگه داشت

JDM lover

منطقه زمانی انجمن:Asia/Tehran

بیشترین کاربران آنلاین:1031

افراد آنلاین کنونی:
37 مهمان

مشاهده کنندگان کنونی این صفحه:
2 مهمان

برترین نویسندگان:

مجتبی : 22934

ΡARSA : 4189